Czy są bezpieczne? Brak ocen.

Kubeczki menstruacyjne – czy są dla Ciebie bezpieczne?

Kubeczki menstruacyjne są bardzo bezpiecznymi produktami, których stosowanie nie powoduje jakichkolwiek zagrożeń u zdrowych kobiet. Jak w przypadku każdego innego produktu tego typu, należy jednak pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasadach, dotyczących ich użytkowania.

Dbajmy o higienę

Przede wszystkim, podczas korzystania z kubeczka menstruacyjnego musisz zachowywać podstawowe zasady higieny. Przed każdym włożeniem i wyjęciem kubeczka z pochwy, powinnaś dokładnie umyć dłonie. Oprócz tego, należy również wyczyścić kubeczek po każdym użyciu i zdezynfekować go raz na jakiś czas.

Dodatkowo, pamiętajmy o tym, aby przestrzegać instrukcji producenta dotyczących właściwego użytkowania i dbania o kubeczek menstruacyjny. W przypadku, gdy zauważymy jakiekolwiek zniekształcenia, przebarwienia, lub gdy na kubeczku pojawi się lepki albo przypominający puder nalot, zwykle zaleca się jego wymianę na nowy.

Kiedy nie należy używać kubeczka menstruacyjnego?

Pamiętajmy, aby korzystać z kubeczka menstruacyjnego zgodnie z jego przeznaczeniem. W związku z tym, powstrzymajmy się od jego stosowania, w przypadkach wymienionych poniżej:

  • podczas stosunku płciowego
  • gdy jesteśmy uczuleni na któryś z materiałów zastosowanych w kubeczku
  • tuż po porodzie, poronieniu lub aborcji
  • w jakimkolwiek innym czasie, niż ten kiedy mamy okres
  • w sytuacji, gdy w ostatnim czasie wystąpiły u nas jakiekolwiek dolegliwości ginekologiczne. Wówczas, warto przed użyciem kubeczka menstruacyjnego skonsultować się z lekarzem

Kiedy należy skonsultować z lekarzem użycie kubeczka menstruacyjnego?

W przypadku, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z tym, czy stosowanie kubeczka menstruacyjnego nie wpłynie negatywnie na nasz stan zdrowia, warto skonsultować tę decyzję z lekarzem.

Zwłaszcza gdy:

  • cierpisz na przepuklinę pochwy i inne podobne dolegliwości
  • używasz wkładki domacicznej lub pierścienia dopochwowego
  • cierpisz na tyłozgięcie macicy lub jeśli zalecano Ci unikanie używania tamponów, w związku z zabiegiem chirurgicznym lub z jakichkolwiek innych powodów natury medycznej
  • cierpisz na jakikolwiek rodzaj infekcji ginekologicznych

Oczywiście, jeśli w czasie używania kubeczka menstruacyjnego zaczniesz z jakiegoś powodu odczuwać dokuczliwe skurcze, ból, pieczenie lub podrażnienie w okolicach intymnych, lub też dyskomfort podczas oddawania moczu, wyjmij kubeczek, a następnie skonsultuj się z lekarzem.