Jak czyścić? Brak ocen.

Jak czyścić kubeczek menstruacyjny?

Do każdego kubeczka menstruacyjnego dołączona jest instrukcja, w której znajdziemy między innymi zalecenia dotyczące jego czyszczenia. Poniżej prezentujemy jednak ogólne wytyczne na temat tego, w jaki sposób powinnaś zadbać o czystość swojego kubeczka.

Czyszczenie kubeczka w trakcie cyklu miesiączkowego

Regularne czyszczenie kubeczka menstruacyjnego w czasie okresu jest niezwykle ważne. Należy to robić co najmniej dwa razy dziennie, co 12 godzin. Najlepiej jednak, gdyby udało Ci się czyścić kubeczek częściej, co 4-8 godzin.

Po wyjęciu i opróżnieniu kubeczka, musisz go po prostu umyć pod ciepłą lub zimną wodą, a następnie możesz go ponownie włożyć. Warto także użyć bezzapachowego mydła na bazie wody lub specjalnych chusteczek do czyszczenia. Jeśli będziesz musiała umyć kubeczek w toalecie publicznej, po wylaniu jego zawartości do toalety, możesz go po prostu wytrzeć do sucha przy pomocy papieru lub ręcznika papierowego.

Należy pamiętać, aby zawsze dokładnie wyczyścić cały kubeczek, w tym również otwory znajdujące się w jego krawędzi.

Czyszczenie kubeczka menstruacyjnego po okresie

Zarówno przed cyklem, jak i po nim, zalecane jest zdezynfekowanie kubeczka menstruacyjnego. Aby to zrobić, najpierw należy go opłukać, tak jak po jego opróżnianiu. Następnie, w garnku gotujemy wodę i wkładamy do niej kubeczek, upewniając się, że nie dotyka on dna naczynia. W taki sposób wygotowujemy nasz kubeczek menstruacyjny przez 2 do 10 minut, w zależności od zaleceń producenta. Po wskazanym czasie, wyjmujemy kubeczek z wrzątku i odstawiamy go do wyschnięcia.

Suchy i czysty kubeczek menstruacyjny najlepiej jest przechowywać w dołączonym do niego etui. Jeśli używasz innego pojemnika, pamiętaj by nie był on hermetycznie szczelny, gdyż brak dostępu powietrza może negatywnie wpłynąć na Twój kubeczek.

Czyszczenie etui kubeczka menstruacyjnege

Większość etui, przeznaczonych do przechowywania kubeczków menstruacyjnych, można po prostu prać w pralce. Zanim to zrobisz, powinnaś jednak zapoznać się z instrukcją producenta, aby uniknąć stosowania środków czystości, które nie są zalecane.