Najczęściej zadawane pytania

Jeżeli jeszcze nigdy nie używałaś kubeczka menstruacyjnego, z pewnością masz sporo pytań na jego temat. Większość informacji dotyczących ich rozmiarów, sposobu użycia i czyszczenia znajduje się w głównym menu, ale dla Twojej wygody stworzyliśmy również obszerną listę najczęściej pojawiających się pytań. Jeśli nie znajdziesz wśród nich odpowiedzi na temat, który Cię nurtuje, po prostu się z nami skontaktuj.

Czy można używać kubeczka menstruacyjnego przy obfitych miesiączkach ?

Tak. Kubeczki menstruacyjne są w stanie utrzymać większą ilość płynów niż najbardziej chłonne tampony. Dlatego nie trzeba ich opróżniać tak często oraz rzadziej dochodzi do przeciekania.

Czy dziewice mogą używać kubeczków menstruacyjnych ?

Tak. Wiele młodych dziewcząt, które zaczynają miesiączkować, korzysta z kubeczków menstruacyjnych.

W przypadku dziewic, należy jednak zachować pewną ostrożność podczas wkładania kubeczka. Istnieje możliwość, że rozciągnie się on i przerwie błonę dziewiczą. Pamiętajmy jednak przy tym, że może ona zostać przerwana również podczas uprawiania różnego typu sportów, takich jak chociażby jazda na rowerze.

Czy kubeczek może być używany podczas uprawiania sportów i innych aktywności ?

Tak. Bez względu na to czy zamierzasz pływać, biegać, tańczyć, czy też wziąć udział w całodniowej wspinaczce, kubeczek menstruacyjny jest znacznie wygodniejszą formą zabezpieczenia niż podpaski czy tampony. Dzięki temu, że może być używany nawet do 12 godzin, będziesz mogła w pełni cieszyć się aktywnością fizyczną także podczas okresu.

Czy kubeczek może przeciekać ?

Nie powinien. Jeśli Twój kubeczek przecieka może to być spowodowane:

  • niepełnym uszczelnieniem – spróbuj ponownie włożyć kubeczek upewniając się jednocześnie, że kubeczek w pełni się otworzył
  • złym rozmiarem – jeśli kubeczek jest zbyt mały, nie jest w stanie odpowiednio uszczelnić pochwy
  • zbyt wysokim umieszczeniem kubeczka – plamienia mogą się pojawić jeśli kubeczek zostanie umieszczony zbyt wysoko lub zbyt blisko szyjki macicy. Spróbuj włożyć kubeczek ponownie, upewniając się, że znajduje się on w samym wejściu do pochwy

Jak często powinnam opróżniać kubeczek ?

Większość producentów zaleca opróżnianie kubeczka menstruacyjnego 2-4 razy dziennie. Kubeczek nie powinien być używany dłużej niż 12 godzin. Jeśli masz obfite miesiączki, konieczne może być częstsze opróżnianie kubeczka.

Jak wyczyścić kubeczek w toalecie publicznej ?

Idąc do toalety weź ze sobą buteleczkę wody. Po opróżnieniu kubeczka, będziesz mogła wypłukać go przy jej pomocy nad toaletą. Możesz też wytrzeć kubeczek papierem toaletowym, ręcznikiem papierowym lub mokrymi chusteczkami czyszczącymi.

Pamiętaj jednak, by przy najbliższej okazji dokładnie go umyć.

Po co podcina się końcówkę kubeczka menstruacyjnego ?

Długość pochwy jest różna u każdej kobiety. Dlatego też, końcówka kubeczka menstruacyjnego została zaprojektowana w taki sposób, by możliwe było jej podcięcie, w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb.

Musisz pamiętać, że żadna część kubeczka nie powinna wystawać z pochwy, ponieważ może to powodować dyskomfort. W takim przypadku, zacznij od przycinania końcówki po pół centymetra, do momentu aż stwierdzisz, iż jej długość jest już odpowiednia.

Czy mogę używać kubeczka podczas seksu ?

Nie. Kubeczek menstruacyjny nie powinien być używany w czasie stosunku płciowego i nie został zaprojektowany jako forma antykoncepcji.

Czy mogę używać kubeczka menstruacyjnego razem z wkładką domaciczną ?

Wiele kobiet używa kubeczka menstruacyjnego razem w wkładką domaciczną. Warto jednak skonsultować się w tym przypadku z lekarzem, gdyż czasem dochodzi do przemieszczenia się wkładki podczas stosowania kubeczka menstruacyjnego.

Czy mogę używać kubeczka menstruacyjnego razem z pierścieniem dopochwowym ?

Stosowanie kubeczka jest możliwe podczas tygodniowej przerwy w używaniu pierścienia dopochwowego. Jeśli jednak Twój cykl menstruacyjny trwa dłużej niż te 7 dni, nie zalecamy stosowania kubeczka razem z pierścieniem. Mogą one bowiem oddziaływać na siebie w sposób, który może zmniejszyć skuteczność antykoncepcji.

Czy będę go czuła ?

Jeśli kubeczek został włożony we właściwy sposób, nie powinnaś go czuć. Jakikolwiek dyskomfort w pochwie może oznaczać, że kubeczek naciska na szyjkę macicy. W takim przypadku, wyciągnij kubeczek i włóż go z powrotem, upewniając się, że znajduje się on nisko w kanale pochwy. Z kolei gdy czujesz dyskomfort u wejścia do pochwy, konieczne może być przycięcie końcówki kubeczka.

Czy mogę używać kubeczka menstruacyjnego jeśli cierpię na przepuklinę pochwy ?

Zalecamy skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym, aby stwierdził czy korzystanie z kubeczka menstruacyjnego jest możliwe w Twoim przypadku.

Dolegliwości związane z przepukliną pochwy różnią się w zależności od jej rodzaju i stopnia zaawansowania. W związku z tym, niektóre kobiety mogą używać kubeczka, inne nie, a dla części z nich jest on niewygodny.

Czy mogę używać kubeczka menstruacyjnego w nocy ?

Tak. Kubeczek menstruacyjny można nosić do 12 godzin, dlatego warto go stosować również w nocy. Pamiętaj tylko, aby opróżnić go przed pójściem do łóżka i zaraz po przebudzeniu się.

Czy mogę używać kubeczka menstruacyjnego zaraz po porodzie ?

Nie. Kubeczek menstruacyjny nie został zaprojektowany do gromadzenia krwi po porodzie. Macica oraz kanał pochwy potrzebują czasu na wydobrzenie, dlatego nie zaleca się stosowania kubeczka menstruacyjnego przez co najmniej 3-4 miesiące po porodzie. W tej sytuacji również warto zasięgnąć porady lekarza, dotyczącej tego kiedy zacząć używać kubeczka.

Jak trwały jest kubeczek menstruacyjny ?

Jeśli odpowiednio zadbasz o kubeczek menstruacyjny, może on służyć Ci przez 5-10 lat. W przypadku, gdy zauważysz jednak, że jego stan się pogorszył, warto rozważyć jego wymianę.

Czy potrzebuję więcej niż jednego kubeczka ?

Potrzebujesz tylko jednego kubeczka. Niektóre kobiety kupują jednak dodatkowy kubeczek “na zapas”.