Nauczenie się prawidłowego korzystania z kubeczka menstruacyjnego wymaga nieco cierpliwości oraz praktyki. Czasem dopiero po kilku cyklach menstruacyjnych kobieta potrafi od razu włożyć i wyciągnąć kubeczek w taki sposób, by czuła się komfortowo. Najważniejsze to znalezienie odpowiedniego dla siebie rozmiaru oraz techniki składania kubeczka.
1.Przygotuj się
Pamiętaj, by przed okresem zdezynfekować kubeczek menstruacyjny we wrzątku i go osuszyć. Bezpośrednio przed włożeniem kubeczka umyj ręce bezzapachowym mydłem i wodą. Niektórym kobietom, w komfortowym umieszczeniu kubeczka, pomaga nawilżenie jego krawędzi oraz wejścia do pochwy. Część z nich woli to także robić pod prysznicem.
2.Wybierz technikę składania kubeczka menstruacyjnego
Istnieje wiele różnych technik składania kubeczka menstruacyjnego, które pomagają kobiet prawidłowo włożyć go do pochwy. Wypróbuj kilka lub nawet każdą z nich i zdecyduj, która technika składania jest najlepsza dla Ciebie.
3.Wkładanie kubeczka menstruacyjnego
Trzymając pewnie złożony kubeczek, pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, pokieruj najpierw jego krawędzie do wnętrza pochwy. Możesz to zrobić stojąc, siedząc, kucając, lub biorąc prysznic. Pamiętaj, że przede wszystkim ma Ci być po prostu wygodnie. Kubeczek menstruacyjny ma się znaleźć w dolnej części pochwy, poniżej kości łonowej. Żadna jego część, łącznie z końcówką, nie powinna wystawać z pochwy. Jeśli zauważysz, że jest inaczej, musisz odpowiednio podciąć końcówkę kubeczka. Kiedy kubeczek znajdzie się już w środku pochwy, obróć go o 360 stopni i upewnij się w ten sposób, że prawidłowo się otworzył i uszczelnił. Jeśli kubeczek jest dobrze włożony, nie będziesz go w ogóle czuła. Możesz go nosić nawet do 12 godzin i aktywnie spędzać czas, tak jak tylko chcesz.
4.Wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego
Dokładnie umyj ręce przed wyjęciem kubeczka menstruacyjnego! Rozluźnij mięśnie pochwy, palcami odszukaj podstawę kubeczka i zmniejsz jego zassanie poprzez delikatne naciśnięcie jego dolnej części. Następnie, powoli kołysz kubeczkiem z jednej na drugą stronę, jednocześnie ciągnąc go w dół i wyjmij kubeczek z pochwy. Nie ciągnij za końcówkę, ponieważ zwiększy to tylko zassanie kubeczka. Po wyciągnięciu kubeczka, wylej jego zawartość do toalety, umywalki lub prysznica.
5.Czyszczenie
Wypłucz kubeczek menstruacyjny pod zimną, a następnie pod ciepłą wodą. Upewnij się, że jest czysty, zanim ponownie go włożysz. Jeśli nie masz dostępu do wody, możesz wytrzeć go papierem toaletowym, ręcznikiem papierowym lub mokrą chusteczką do czyszczenia.
6.Przechowywanie
Po menstruacji umyj i zdezynfekuj swój kubeczek menstruacyjny, a następnie schowaj go do etui, które zapewnia odpowiednią wentylację. Nie przechowuj swojego kubeczka menstruacyjnego w plastikowych pojemnikach, które są hermetyczne. Kubeczek należy czyścić przed i po menstruacji, a także po każdym jego opróżnieniu.
Pamiętaj, aby zawsze dokładnie zapoznawać się z instrukcją producenta, dołączoną do każdego kubeczka menstruacyjnego, oraz kierować się zawartymi w niej wskazówkami. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących symptomów, zalecamy konsultacje z lekarzem.