Pierwsze użycie Brak ocen.

Pierwsze użycie kubeczka menstruacyjnego – najważniejsze porady

Kubeczek menstruacyjny to fantastyczny produkt, który pozwala kobietom czuć się jeszcze pewniej podczas okresu. Nie można się jednak dziwić obawom jakie pojawiają się, gdy po raz pierwszy mamy skorzystać z naszego nowe nabytku. Tym bardziej, powinnaś być przygotowana na to, że nie wszystko pójdzie idealnie już przy pierwszym jego użyciu.

Znalezienie najlepszej techniki składania Twojego kubeczka oraz jego komfortowe wkładanie i wyjmowanie, wymagają czasu i cierpliwości. Wygoda, jaką poczujesz podczas okresu, jest tego jednak warta!

Aby Twój pierwszy kontakt z kubeczkiem menstruacyjnym był mniej stresujący, przedstawiamy kilka rad dotyczących jego stosowania.

Korzystaj z instrukcji

Mimo, że mamy tendencję do pomijania etapu czytania instrukcji, w tym przypadku powinnaś jednak poświęcić na to nieco czasu. Zapoznanie się z wszystkimi zaleceniami producenta konkretnego kubeczka menstruacyjnego, jest niezbędne do tego, abyś mogła bezpiecznie skorzystać z jego wszystkich zalet. Używaj go tylko zgodnie z jego przeznaczeniem, a w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących symptomów w trakcie korzystania z kubeczka, skontaktuj się z lekarzem.

Rozluźnij się

Stres sprawia, że całe nasze ciało się spina, a to nie pomaga w poprawnym włożeniu kubeczka menstrualnego. Dlatego dobrym pomysłem jest wypróbowanie różnych technik składania kubeczka oraz jego wkładania i wyjmowania, gdy nie masz okresu. Wówczas nie będą ci przeszkadzać szalejące hormony, krew i zdenerwowanie.

Zwilż kubeczek

Zdecydowanie łatwiej jest sobie poradzić z włożeniem kubeczka menstruacyjnego, gdy zwilżymy zarówno jego krawędzie, jak i wejście do pochwy. Możesz to zrobić przy pomocy wody lub lubrykantu na jej bazie. Z tego powodu również, dobrym pomysłem może być wkładanie kubeczka pod prysznicem.

Kubeczek musi się otworzyć!

Twój kubeczek nie będzie przeciekał, jeśli jego krawędzie zostaną odpowiednio przyssane do ścian pochwy. Dlatego tak ważne jest, aby po włożeniu kubeczka menstruacyjnego do pochwy, nastąpiło jego otwarcie.
Aby sprawdzić czy tak się stało, delikatnie przesuń palcem po podstawie kubeczka. Jeżeli czujesz, że w którymkolwiek miejscu jest wgnieciony lub płaski, może to świadczyć o jego nieprawidłowym zassaniu. W takim przypadku, spróbuj obrócić go o 360 stopni lub wyciąg kubeczek i włóż go jeszcze raz.

Kubeczek nie musi być głęboko w pochwie

Kobiety często sądzą, że im głębiej umieszczą swój kubeczek menstruacyjny w pochwie, tym lepiej. Prawda jest jednak taka, że należy go umieścić jak najniżej. Końcówka kubeczka ma się znajdować nie więcej niż 1 centymetr od wejścia do pochwy. A zatem nic nie powinno wystawać, ale też nie należy umieszczać kubeczka zbyt głęboko, gdyż może to powodować dyskomfort.